RVT 03B Crimson soars in match title match

Could 30—With loads of time to get pleasure from a late Sunday afternoon lunch, the Rogue Valley Timbers 03B Crimson boys might sit again realizing full nicely that they had secured a spot within the U19 Cascade bracket championship sport. on the Rogue Memorial Problem.

RVT 03B Crimson picked up two extra wins on the second and ultimate day of play, beating BUSC 5-0 and SOSA Oregon Unidos 2-1 in comeback style, to finish an ideal 4v4 heading into the championship sport at this time at Lithia & Alley Fields.

RVT 03B Crimson, who completed with 35 factors, will face Elk Grove 2003B Elite for the Cascade Bracket title, which is scheduled to start at 12:30 p.m.

Elk Grove 2003B Elite was certainly one of three groups fortunate sufficient to complete in second place and qualify for the championship match towards RVT 03B Crimson. They completed with 24 factors, forward of Rogue Valley Timbers 03B Black (19 factors) and SOSA Oregon Unidos (15 factors).

RVT 03B Black and SOSA Oregon Unidos will play within the match for third place.

“We’re actually excited to be a part of the Championship,” mentioned RVT 03B Crimson coach Sean McManamon. “All credit score to the boys – they reacted nicely, particularly after being down 1-0 (towards SOSA Oregon Unidos). … They’ve labored onerous all 12 months to get to this second, so that they’re actually delighted to be a part of (the league sport at this time).”

In Sunday’s opener, RVT 03B Crimson took a 3-0 lead earlier than half-time due to targets from Jorge Mejia, Edgar Lopez and Money Cota. Victor Martinez added a pair of second-half targets to place the sport away.

Repeating what occurred on Saturday, RVT needed to come out of a 1-0 gap of their second sport on Sunday. Lopez introduced his facet stage 10 minutes into the second half earlier than Daniel Palomino scored the profitable objective with 5 minutes left on a blast from round 30 yards that entered the highest nook of the objective from SOSA Oregon Unidos.

“They only refocused, got here again as a workforce, took a pleasant little breath of air,” McManamon mentioned of his workforce. “We knew we had been going to win, so we simply needed to observe our plan and execute it. It was a type of issues the place we had been pissed off at being down 1-0 and we did not like being down 1- 0, however they clearly knew the sport plan and caught to it, they went and executed and now we’re actually excited to be a part of tomorrow’s alternative to go and raise a trophy.

Within the U19 Cascade ladies’s group, Rogue Valley Timbers 03G Crimson had been capable of qualify for at this time’s championship sport regardless of not having a win of their two matches on Sunday. RVT 03G Crimson had two attracts, first a 2-2 end result towards Azzurri FC 04G Blue after which a scoreless sport towards NSS Missfits ’03/’04.

RVT 03G Crimson will tackle Azzurri FC 04G Blue in at this time’s league match at 9.30am, whereas RVT 06G – who additionally performed out a pair of attracts on Sunday – will tackle NSS Missfits ’03/’04 within the match for third place.

ROGUE MEMORIAL CHALLENGE

Sunday scores

BOYS

Lower than 10 years previous

NCU Man U 8, Rogue Valley Timbers 12B White 0; NSS Kaos ’12 4, Rogue Valley Timbers 12B Crimson 1; FC Piamonte 12B Genesis 10, Rogue Valley Timbers 12B Black 0; NCU Man U 1, OFA 12B Black 1; Rogue Valley Instances 12B Black 2, NSS Kaos ’12 1; FC Piamonte 12B Genesis 10, Rogue Valley Timbers 12B Crimson 0; OFA 12B Black 3, Rogue Valley Timbers 12B White 1.

Beneath 11

Waterfall bracket

MVSC Penarol Jr 2011 8, Rogue Valley Timbers 11B Crimson 0; ASC United 3, Corning FC Mini Man U 0; Corning FC Mini Man U 2, MVSC Penarol Jr 2011 0; Rogue Valley Timbers 11B Crimson 3, OFA 11B Black 3; ASC United 8, OFA 11B Black 0.

Assist Siskiyou

Rogue Valley Timbers 11B Black 3, Eel River Rapids U11 Boys 2; Rogue Valley Timbers 11B White 5, UUSC 11B 0; MSC 11B 4, COMBUS U11 1; Rogue Valley Timbers 11B Black 2, UUSC 11B 2; MSC 11B 4, Eel River Rapids U11 Boys 1; Rogue Valley Timbers 11B White 5, COMBUS U11 2.

Lower than 12 years

Waterfall bracket

MSC 10B 5, Rogue Valley Timbers 10B Crimson 0; FC Piamonte 10B Black Atlas 4, UUSC 10B 1; FC Piamonte 10B Atlas Black 4, Rogue Valley Timbers 10B Crimson 0; Coras 2010B 5, UUSC 10B 2; Coras 2010B 6, MSC 10B 3.

Assist Siskiyou

Corning FC Toros 7, Rogue Valley Timbers 10B White 0; SOSA 10B Barca 5, ASC 10B 0; NSS Kaos ’10 1, BUSC Knights 0; Corning FC Toros 2, BUSC Knights 0; NSS Kaos ’10 3, Rogue Valley Timbers 10B White 2; SOSA 10B Barca 2, OFA Black U12 Strikers 1; OFA Black U12 Strikers 4, ASC 10B 3.

Beneath 13

Waterfall bracket

San Pablo Gallos Blancos 2, OVF USL-A 1; NWUSA River 6, Lincoln FC 09B Fuego 1.

Assist Siskiyou

Elk Grove 2009B Platinum2 2, Rogue Valley Timbers 09B 0; OFA 09B Black Rebels 2, Eel River Rapids U13 Boys 0; MVSC Galaticos 0, FC Cascade Surf Hawks 09B 0; FC Piamonte 09B Atlas Crimson 4, Eel River Rapids U13 Boys 1; MVSC Galacticos 0, Elk Grove 2009B Platinum2 0; FC Cascade Surf Hawks 09B 3, Rogue Valley Timbers 09B Crimson 0; FC Piamonte 09B Atlas Crimson 4, OFA 09B Black Rebels 3.

Beneath 14

Waterfall bracket

MSC 08B 3, NSS Kaos ’08 1; Rogue Valley Timbers 08B Crimson 1, Corning FC 0; TRU FC 08 Boys 3, NSS Kaos ’08 1; Corning FC 1, MSC 08B 0; Rogue Valley Timbers 08B Crimson 4, TRU FC 08 Boys 0.

Assist Siskiyou

SOSA 2, BUSC Ventom 1; MVSC Silverton United 2, Rogue Valley Timbers 08B White 0; MVSC Silverton United 2, BUSC Ventom 0; SOSA 5, UUSC 08B 1; Rogue Valley Timbers 08B White vs. UUSC 08B, late.

Beneath 15

Sierra Nevada FC Strikers 07 2, OVF USL Academy U15 (07/08) 2; Diablo Valley Wolves 07B Grey 1, Gamers North 07B Premier BV 0; OFA 07B Black 1, FC Piamonte 07B Atlas 0; OVF USL Academy U15 (07/08) 3, Diablo Valley Wolves 07B Grey 0; Sierra Nevada FC Strikers 07 2, FC Piamonte 07B Atlas 1; OFA 07B Black 2, North Gamers 07B Premier BV 1.

Beneath 16

Coras 2006B 4, Rogue Valley Timbers 06B 0; Rogue Valley Timbers 06B Crimson 4, San Pablo Chelsea 0; NSS Kaos ’06 3, Eel River Rapids U16 Boys 1; Albion SC Portland 2006 3, San Pablo Chelsea 0; Coras 2006B 6, Eel River Rapids U16 Boys 0; NSS Kaos ’06 1, Rogue Valley Timbers 06B White 0; Albion SC Portland 2006 4, Rogue Valley Timbers 06B Crimson 0.

Beneath 19

Waterfall bracket

Rogue Valley Timbers 03B Crimson 5, BUSC-1 0; Elk Grove 2003B Elite 0, Rogue Valley Timbers 03B Black 0; Rogue Valley Timbers 03B Crimson 2, SOSA Oregon Unidos 1; Rogue Valley Timbers 03B Black 1, SOSA ORegon Unidos 1; Elk Grove 2003B Elite 10, BUSC-1 0.

Assist Siskiyou

FC Cascade Surf 03B versus OFA 04B, late; Rogue United v Sierra Nevada FC Strikers 04, late.

Sierra Assist

NCU Chivas 3, Sequoia FC 04 Boys 1; FC Piamonte 05B Atlas 7, MSYSC U19 Spring 21/22 1; NCU SDR Corning 2, Rogue Valley Timbers 03B White 0; NCU Chivas 3, FC Piamonte 05B Atlas 0; NCU CSD Corning 2, Sequoia FC 04 Boys 1; Rogue Valley Timbers 03B White 6, MSYSC U19 Spring 21/22 1.

GIRLS

Lower than 10 years previous

Bracket A

NSS Missfits ’12 3, Rogue Valley Timbers 12G Crimson 0; ASC Strikers 9, JCS – 19 – U10G 0; JCS-19-U10G 1, NSS Missfits ’12 0; UUSC 12G 2, ASC Strikers 2; Rogue Valley Timbers 12G Crimson 2, UUSC 12G 2.

Bracket B

ASC Blues FC 5, JCS – 15 – U10G 0; Rogue Valley Timbers 12G White 2, OFA 12G Dragons 2.

Beneath 11

UUSC 11G 4, Rogue Valley Timbers 11G Black 0; Rogue Valley Timbers 11G Crimson Academy 1, Eel River Rapids U11 Women 1; Rogue Valley Timbers 11G White 1, OFA 11G Black 1; UUSC 11G 4, Rogue Valley Timbers 11G Crimson Academy 0; Eel River Rapids U11 Women 2, Rogue Valley Timbers 11G White 0; OFA 11G Black 1, Rogue Valley Timbers 11G Black 0.

Lower than 12 years

Carson FC Venom 10G 6, COMBUS Black 0; Rogue Valley Timbers 10G Crimson 4, ASC Thunder 0; Rogue Valley Timbers 10G White 1, UUSC 10G 1; COMBUS Black 3, Rogue Valley Timbers 10G White 0; Carson FC Venom 10G 1, Rogue Valley Timbers 10G Crimson 0; UUSC 10G 3, ASC Thunder 0.

Beneath 13

Sierra Nevada FC Vipers 09 3, Azzurri FC 09G Blue 2; Sierra Surf 09G 5, ASC United 1; Undertaking OVF23 1, OFA 09G Rebels 0; Sierra Surf 09G 3, Azzurri FC 09G BLUE 1; Sierra Nevada FC Vipers 09 3, ASC United 0; Rogue Valley Timbers 09G Crimson 2, Undertaking OVF23 1; Rogue Valley Timbers 09G Crimson 2, OFA 09G Rebels 1.

Beneath 14

Waterfall bracket

Rogue Valley Timbers 08G Crimson 3, UUSC 08G 0; BUSC Strikers 4, FC Piamonte 08G Atlas Crimson 2; FC Piamonte 08G Crimson Atlas 1, NSS Missfits ’08 1; Rogue Valley Timbers 08G Crimson 0, BUSC Strikers 0; NSS Missfits ’08 0, UUSC 08G 0.

Assist Siskiyou

Corning FC Fury 1, Rogue Valley Timbers 08G White 0; AC United Vortex 08 4, FC Piamonte 08G Genesis 2; FC Piamonte 08G Genesis 2, Rogue Valley Timbers 08G White 0; AC United Vortex 08 3, Corning FC Fury 1.

Beneath 16

ASC Avalanche 2, Carson FC Ignite 06G 0; UUSC 07/6G 1, OFA 06G Black 0.

Beneath 17

Rogue Valley Timbers 05G White 0, OFA 05G Crater 0; SOSA U17 Women 4, Fury United 1; OFA 05G Crater 2, Fury United 1; South Tahoe FC 05/06 Women 2, SOSA U17 Women 0; Rogue Valley Timbers 05G White vs. South Tahoe FC 05/06 Women, late.

Beneath 19

Waterfall bracket

Rogue Valley Timbers 06G 2, Albion SC Portland Woodburn 2004 2; NSS Missfits ’03/’04 5, Albion SC Portland Woodburn 2004 0; Rogue Valley Timbers 03G Crimson 2, Azzurri FC 04G Blue 2; Rogue Valley Timbers 03G Crimson 0, NSS Missfits ’03/’04 0; Rogue Valley Timbers 06G 0, Azzurri FC 04G Blue 0.

Assist Siskiyou

Sequoia FC HS Women 4, Elk Grove 2004G Elite 1; Woodland Alliance Elite 04 6, FC Piamonte 04G 0; Woodland Alliance Elite 04 2, Sequoia FC HS Women 1; FC Piamonte 04G 3, Elk Grove 2004G Elite 0.

Contact reporter Danny Penza at 541-776-4469 or dpenza@rosebudmedia.com. Observe him on Twitter @penzatopaper.

Leave a Reply

Your email address will not be published.