TURKEY 2022. PATRICK BEVIN TAKES STAGE AND JERSEY

PROFESSIONALS | 04/16/2022 | 13:33

by Paolo Broggi

Double shot by Patrick Bevin of Israel Premier Tech in the seventh stage from Gelibolu to Tekirdag of 131.3 km. The New Zealander scored the winning escape, beating fellow adventurers Jay Vine of Alpecin Fenix ​​and Nicolas Edet of Arkea Samsic.

Bevin took advantage of the great forcing proposed uphill by his Israel Premier Tech teammates and in the hardest stretch he imposed his law, forcing Sepulveda to surrender.

The group of the best, in which there was also the leader of the race Eduardo Sepulveda, arrived with a gap of 42 seconds and this allowed Bevin to conquer the leader’s jersey of the general and to put a serious risk on the final victory, on the eve of the last stage in Istanbul.

updating

ORDER OF ARRIVAL

1 BEVIN Patrick 31 Israel – Premier Tech 3:21:02
2 VINE Jay 26 Alpecin-Fenix ​​0:02
3 EDET Nicolas 34 Team Arkéa Samsic 0:04
4 PHILIPSEN Jasper 24 Alpecin-Fenix ​​0:41
5 DE BUYST Jasper 28 Lotto Soudal mt
6 VAN POPPEL Danny 28 BORA – hansgrohe mt
7 GAVAZZI Francesco 37 EOLO-Kometa mt
8 SUNDERLAND Dylan 26 Global 6 Cycling mt
9 STRONG Corbin 21 Israel – Premier Tech mt
10 VANDENABEELE Henri 22 Team DSM mt
11 GROVES Kaden 23 Team BikeExchange – Jayco mt
12 JOHANNESSEN Anders Halland 22 Uno-X Pro Cycling Team mt
13 MANNION Gavin 30 Human Powered Health mt
14 YEMANE Dawit 24 Bike Aid mt
15 BENNETT Sean 26 China Glory Continental Cycling Team mt
16 SAYAR Mustafa 32 Sakarya BB Pro Team mt
17 VANHOUCKE Harm 24 Lotto Soudal mt
18 JUARISTI Txomin 26 Euskaltel – Euskadi mt
19 REPA Vojtech 21 Equipo Kern Pharma mt
20 SEPÚLVEDA Eduardo 30 Drone Hopper – Androni Toys mt
21 CHIRICO Luca 29 Drone Hopper – Androni Toys mt
22 COLLEONI Kevin 22 Team BikeExchange – Jayco mt
23 APARICIO Mario 21 Burgos-BH mt
24 SEVILLA Diego Pablo 26 EOLO-Kometa 0:53
25 GARCÍA PIERNA Carlos 22 Equipo Kern Pharma 2:38
26 VAN ENGELEN Adne 29 Bike Aid mt
27 MASTERS Mirco 30 EOLO-Kometa mt
28 ANGULO Antonio 30 Euskaltel – Euskadi mt
29 VAN EMPEL Etienne 28 China Glory Continental Cycling Team mt
30 GONZÁLEZ David 26 Caja Rural – Seguros RGA mt
31 BARRENETXEA Jon 21 Caja Rural – Seguros RGA mt
32 BITTNER Pavel 19 Team DSM mt
33 ZOCCARATO Samuele 24 Bardiani-CSF-Faizanè mt
34 PRADES Eduard 34 Caja Rural – Seguros RGA mt
35 BAGÜES Aritz 32 Caja Rural – Seguros RGA mt
36 MCGILL Scott 23 Wildlife Generation Pro Cycling mt
37 MORENO Iván 25 Equipo Kern Pharma mt
38 SESSLER Nícolas 27 Global 6 Cycling mt
39 TAMINIAUX Lionel 25 Alpecin-Fenix ​​mt
40 DAINESE Alberto 24 Team DSM mt
41 RIVI Samuele 23 EOLO-Kometa mt
42 PREVAR Oleksandr 31 Spor Toto Cycling Team mt
43 LINO Julian 26 Bike Aid mt
44 CANAL Carlos 20 Euskaltel – Euskadi mt
45 MORENO Adrià 30 Burgos-BH mt
46 NURLYKHASSYM Nurbergen 22 Astana Qazaqstan Team mt
47 STEWART Campbell 23 Team BikeExchange – Jayco mt
48 O’BRIEN Kelland 23 Team BikeExchange – Jayco mt
49 GRANIGAN Noah 26 Wildlife Generation Pro Cycling mt
50 MCLAY Daniel 30 Team Arkéa Samsic mt
51 FANCELLU Alessandro 21 EOLO-Kometa mt
52 ADAMIETZ Johannes 23 Saris Rouvy Sauerland Team mt
53 QUINTANA Dayer 29 Team Arkéa Samsic mt
54 EWAN Caleb 27 Lot Soudal mt
55 LYU Xianjing 24 China Glory Continental Cycling Team 5:50
56 HEPBURN Michael 30 Team BikeExchange – Jayco mt
57 BRUSSENSKIY Gleb 21 Astana Qazaqstan Team mt
58 VAN DER TUUK Danny 22 Equipo Kern Pharma mt
59 LOZANO David 33 Team Novo Nordisk mt
60 FUENTES Ángel 25 Burgos-BH mt
61 DE GENDT Thomas 35 Lot Soudal mt
62 BEWLEY Sam 34 Team BikeExchange – Jayco mt
63 SCHWARZMANN Michael 31 Lotto Soudal mt
64 GROSU Eduard-Michael 29 Drone Hopper – Androni Toys mt
65 TAGLIANI Filippo 26 Drone Hopper – Androni Toys mt
66 LONARDI Giovanni 25 EOLO-Kometa mt
67 PERON Andrea 33 Team Novo Nordisk mt
68 GRONDIN Donavan 21 Team Arkéa Samsic mt
69 ZUKOWSKY Nickolas 23 Human Powered Health mt
70 MITRI James 23 Global 6 Cycling mt
71 RAILEANU Cristian 29 Sakarya BB Pro Team mt
72 CLARKE Jonathan 37 Wildlife Generation Pro Cycling mt
73 WAERSTED Syver 25 Uno-X Pro Cycling Team mt
74 SAUGSTAD Lars 24 Uno-X Pro Cycling Team mt
75 WALLS Matthew 23 BORA – hansgrohe mt
76 HOLLER Nikodemus 30 Bike Aid mt
77 SELIG Rüdiger 33 Lotto Soudal 8:21
78 GARCÍA Jhojan 24 Caja Rural – Seguros RGA mt
79 DE ROSSI Lucas 26 China Glory Continental Cycling Team mt
80 STOCKMAN Michiel 25 Saris Rouvy Sauerland Team mt
81 MODOLO Sacha 34 Bardiani-CSF-Faizanè mt
82 ETXEBERRIA Josu 21 Caja Rural – Seguros RGA mt
83 LÜHRS Luis-Joe 19 BORA – hansgrohe 11:04
84 BRAND Sam 31 Team Novo Nordisk mt
85 VINOKUROV Nicolas 19 Astana Qazaqstan Team mt
86 NIETO Edgar 35 Spor Toto Cycling Team mt
87 BULUT Samet 19 Spor Toto Cycling Team mt
88 BORRESCH Julian 20 Saris Rouvy Sauerland Team mt
89 SCHUNK Conor 22 Global 6 Cycling mt
90 DOGAN Halil Ibrahim 21 Bike Aid mt
91 MULLEN Ryan 27 BORA – hansgrohe mt
92 ABAY Burak 26 Spor Toto Cycling Team mt
93 LOBATO Juan José 33 Euskaltel – Euskadi mt
94 FERNÁNDEZ Miguel Ángel 25 Global 6 Cycling mt
95 IRIZAR Julen 27 Euskaltel – Euskadi mt
96 ARISTS Mikel 28 Euskaltel – Euskadi mt
97 GIDICH Yevgeniy 25 Astana Qazaqstan Team mt
98 KONONENKO Mykhaylo 34 Sakarya BB Pro Team mt
99 BIEKEN Nazaerbieke 27 China Glory Continental Cycling Team 14:39
100 WELSFORD Sam 26 Team DSM mt

GENERAL CLASSIFICATION

1 BEVIN Patrick 31 Israel – Premier Tech 27:33:10
2 VINE Jay 26 Alpecin-Fenix ​​0:20
3 SEPÚLVEDA Eduardo 30 Drone Hopper – Androni Toys 0:40
4 EDET Nicolas 34 Team Arkéa Samsic 0:52
5 VANHOUCKE Harm 24 Lot Soudal 1:17
6 JOHANNESSEN Anders Halland 22 Uno-X Pro Cycling Team 1:26
7 YEMANE Dawit 24 Bike Aid 1:33
8 BENNETT Sean 26 China Glory Continental Cycling Team 1:37
9 SAYAR Mustafa 32 Sakarya BB Pro Team 1:50
10 VANDENABEELE Henri 22 Team DSM 1:52
11 COLLEONI Kevin 22 Team BikeExchange – Jayco 1:56
12 GAVAZZI Francesco 37 EOLO-Kometa 2:22
13 APARICIO Mario 21 Burgos-BH 2:24
14 SUNDERLAND Dylan 26 Global 6 Cycling 2:52
15 STRONG Corbin 21 Israel – Premier Tech 3:17
16 REPA Vojtech 21 Equipo Kern Pharma mt
17 JUARISTI Txomin 26 Euskaltel – Euskadi 3:26
18 CHIRICO Luca 29 Drone Hopper – Androni Toys 4:22
19 ZOCCARATO Samuele 24 Bardiani-CSF-Faizanè 4:43
20 PRADES Eduard 34 Caja Rural – Seguros RGA 5:34
21 VAN EMPEL Etienne 28 China Glory Continental Cycling Team 6:15
22 GARCÍA PIERNA Carlos 22 Equipo Kern Pharma 6:32
23 BAGÜES Aritz 32 Caja Rural – Seguros RGA 6:42
24 ANGULO Antonio 30 Euskaltel – Euskadi 7:23
25 SEVILLA Diego Pablo 26 EOLO-Kometa 7:36

Copyright & copy TBW

.

Leave a Reply

Your email address will not be published.